BASİT SORULAR

Evet kullanabilirsiniz. Arsmine madencilik teçhizatı hizmetini kendisi sağlamaz, ancak Miningrigrentals.com ve Nicehash.com gibi bilinen tüm donanım kiralama hizmetlerini destekler.
Zorluk, belli bir hedefin altında bir hash bulmanın ne kadar zor olduğunun bir ölçüsüdür. Her kripto para biriminin global bir blok zorluğu vardır. Geçerli bloklar bu hedefin altında bir hash’e sahip olmalıdır. Madenci havuzları; havuza özgü bir pay zorluğuna da sahiptir, bu da paylar için bir alt limit belirler. Detaylı bilgi için; https://en.bitcoin.it/wiki/Difficulty adresini ziyaret edebilirsiniz.
Blok bulunur bulunmaz sistem ödülleri eşit ve otomatik olarak madencilere dağıtılır. Lütfen biraz daha bekleyin.
Madenciliğe başladıktan kısa bir süre sonra cihaz veya cihazlarınız havuzda görünür ve hızı artmaya başlar. Havuzda görünen değer cihaz veya cihazlarınızın yaptığı paylaşıma göre ortalama değerdir (30dk/3saat). Bu değer rapor edilen hızınızdan düşük veya fazla olabilir. Bu gayet normal bir durumdur.

ZOR SORULAR

İşlem verisi bloklar içine kaydedilir. Yeni işlemler blok zincirinin (blockchain) sonuna eklenen yeni blokların içine madenciler tarafından işlenir.
Arsmine kullanıcı havuzu ücret ödül sistemini kullanmaktadır. "Son N Payı Başına Öde" - PPLNS 12000 Pay. Bu sistem "Yalnızca iyi zamanlarda kazmak için anlık madenci havuzuna giren ve hemen sonra çıkarak diğer madencilerden daha fazla pay almayı hedefleyenleri önlemek" için kullanılır. Kullanıcı havuzu son 12000 havuz payından kaç pay gönderdiğinizi kontrol eder ve bu değere bağlı olarak ödeme yapar.
Bu zaman, aktif madenci cihazına bağlıdır. Ne kadar fazla madenci cihazı çalışırsa; madenci havuzunda o kadar çok çıkarım oranı oluşur ve daha fazla blok bulunur. Tabi ki ne kadar madenci aktifse, her bir bulunan blok o kadar paya bölünecektir.
Kusursuz sürede bulunan bir blokta şans %100 olduğunda blok bulunur. Madenci havuzunun toplam kazım hızına (hashrate) göre şans yüzdesinin artış hızı değişir. %100 şans oranından önce bulunan bloklar, öngörülen süreden önce bulunan bloklardır. Bu da kusursuz süreye göre hesaplanan ödülden daha fazla ödül kazandığınız anlama gelir.
Pay blok için geçerli çıkarımdır. Paylar rig’leriniz tarafından çalışmalarını ispat etmek için kullanıcı havuzuna gönderilir.
Arsmine her bir madenciye payların gönderileceği statik bir zorluk verir.

BİLGİ TABANI

Ödemeler her 3 saatte bir otomatik yapılır. Ödeme yapılabilmesi için minimum miktara ulaşmanız gerekir. Minimum ödeme eşiğini şu an değiştirmek mümkün değildir. Belirli bir kripto para birimi adresinde biriken ödüller yalnızca söz konusu adrese ödenir. Farklı bir cüzdana ödeme talep edilemez.
Ethereum ağı ve diğer ethash kripto paraları, yarım ve geçersiz bloklara sahiptir. YARIM BLOK Yarım en uzun zincirde olmayan bir bloktur. Ethereum madencilerinin, merkezileştirme teşviğini azaltması ve zincirde yapılan iş miktarını arttırarak zincirin güvenliğini arttırmak için bir bloğa sahip olduklarında yarım blokların listesini dahil etmelerini teşvik eder. Bir yarım blok, normal bir bloğa göre önemli ölçüde daha düşük bir ödül kazanır. Yarım blok ödüllerini bloklar listesinde gri renkle işaretlenir (normal blok mavi). GEÇERSİZ BLOK Reddedilen bir bloktur. Çoğu zaman başka bir havuz aynı blok çözümünü havuzumuzdan biraz daha az sürede (bir kaç milisaniye) bulduğunda görünür. Geçersiz bloğun ödülü yoktur. Reddedildi olarak blok listesinde görünür.
Havuzun bulduğu her bir bloğun, havuzun ödüllendirilmesinden önce onaylanması gerekir. Lütfen havuzun "Bloklar" bölümünü kontrol edin. Blok onayı biraz zaman gerektirir. Genellikle bu işlem BTG (20 saat) ve ETP (9 saat) paraları dışında hızlıdır.
Benim hızımla (hashrate) ne kadar kazanırım? Potansiyel ödülünüzü tahmin etmenin birçok yolu vardır. Karlılık hesaplayıcılarından birini (https://whattomine.com/ veya https://crypt0.zone/calculator) kullanabilirsiniz. Ya da seçtiğiniz havuzda "Madenciler" sayfasına gidebilir ve sizinkiyle benzer madencideki hızı bulabilirsiniz. 1 saat / 12 saat / 1 gün / 1 hafta / 1 ay içinde ne kadar kazanca sahip olabileceğinizi öngörmek için istatistiklerine göz atın. Bu yöntem, yalnızca o süre boyunca çevrimiçi olan madenciyi seçerseniz işe yarar.
Her kripto paranın resmi bir cüzdanı vardır. (Windows, Linux, Mac vb.) Bu cüzdanlar bilgisayarınızda çok fazla disk alanı gerektirebilir. Kripto borsalarını da kullanabilirsiniz. Arsmine (bittrex, cryptopia vb) cüzdanları desteklemektedir. Her kripto paranın bir yardım sayfası vardır. Kazım yapmak istediğiniz kripto paranın; "Nasıl başlanır" kısmında genellikle bu parayı destekleyen resmi bir cüzdan ve/veya kripto borsa için bir bağlantı vardır.
Bir borsa cüzdan kullanabilir miyim? Evet. Bir borsa cüzdanı kullanabilirsin. Genelde borsalar kendi cüzdanlarına direkt olarak madencilik yapılmaması için uyarırlar. Çünkü bu durum onların iş yükünü artırmaktadır. Ne dedikleri önemli değil. Arsmine borsa cüzdanları ile iyi çalışır.
Bir borsa cüzdanı kullanabilir miyim? Minimum ödeme, her havuzun ana sayfasında gösterilir. Ödeme eşiğini şu anda değiştirmek mümkün değildir. Ancak endişelenmeyin, transfer ücretlerini biz ödüyoruz.
Evet, her şey yolunda. Şans değişkendir ve uzun vadede değerlendirilmesi gerekir. Madenci havuzu sisteminin veya madenci cihazınızın iyi çalıştığından emin olabilirsiniz. Bu değişkenlik olağan bir durumdur. Endişe etmenize gerek yok.
Genellikle, sadece kısa bir süre beklemeniz gerekir. Bazen ödemenin havuz tarafından yapıldığını, ancak cüzdanınızın boş olduğunu görürsünüz. Her şeyden önce lütfen ödemeye ait paranın blok zincirini kontrol edin. Blok zincirinde ödemeyi görüyorsanız; tek yapmanız gereken biraz beklemek, mutlaka cüzdanınıza gelecektir. Cüzdan yazılımınızın gerekli işlem onay miktarlarını alması biraz zaman alır (hatta bazen saatler alabilir), özellikle de borsa cüzdanı kullanıyorsanız. Her kripto paranın farklı bir blok zinciri arama sayfası vardır. Ödemenin Tx kimliği genellikle tıklanabilir. Tx kimliğine tıklayarak transfer durumunu kontrol edebilirsiniz.
Bat dosyası cüzdan adresiniz, madenci cihazınızın kimliği gibi diğer ayarları içerir. Havuzumuzda örnek bat dosyası; kazmak istediğiniz kripto paranın sayfasında, "Yardım" bölümünde örnek olarak verilmiştir. Madenciliğe başlamak için tavsiye edilen madenci yazılımını indirip bat dosyası içerisinden cüzdan adresiniz, madenci cihazı kimliğiniz ve havuz adresini değişerek kolaylıkla başlayabilirsiniz.
Blok bulunur bulunmaz ödülünüzü alırsınız. Toplu havuzlarda madenciler bir blok bulmak için birlikte çalışırlar. Blok bulunduğunda blok ödülü madencilerin hızlarına göre eşit bölünüp paylaştırılır. Yüksek zorluk derecesine sahip kripto paralarda, bir blok bulmak için çok zaman harcanabilir. Bu saatler hatta bazen günler sürer! Lütfen sabırlı olun veya zorluğu daha düşük bir kripto para seçin.
Maalesef size yardım etmek için yapabileceğimiz bir şey yok. Hangi cüzdanı yazdıysanız paranız o cüzdan adresine gönderilir. Havuzdan gönderilmemişlerse bile herhangi bir kripto parayı bir başka adrese taşıyamayız. Dahası, kripto paralar zaten gönderilmişse işlem iptal edilemez, size yardım edemeyiz. Lütfen her zaman girdiğiniz cüzdan adresine dikkat edin.
Havuzumuzda kullanılan PPLNS sistemi ile her 2 blok arasındaki yapılan paylaşımların (share) oranı alınarak, bulunan bloğa her madencinin katkısı adil olarak hesaplanmaktadır. Bloğun ne zaman bulunacağını kimse önceden bilemez ve hesaplayamaz. Bu nedenle büyük hash gücü olan bir madencinin bir anda girip büyük ödül alması olanaksızdır.
Havuzumuzda her kripto paranın bir “Yardım” bölümü vardır. Önerilen madencilik yazılımı listesi burada sunulmuştur. Yardım bölümündeki adımları izleyerek hemen kazım yapmaya başlayabilirsiniz.